Jak nie urządzać domu?

Nie działaj bez planu

Spontaniczność i entuzjastyczne podejmowanie decyzji zakupowych niestety się nie sprawdza przy urządzeniu domu. Własny dom projektuje się na lata, dlatego przed przystąpieniem do wszelkich prac wykończeniowych i przed zakupem mebli, należy mieć określoną wizję efektu końcowego. Nieprzemyślane rozwiązania i pochopne zakupy mogą przyczynić się do zmarnowania sporych kwot pieniężnych, które korzystniej będzie przeznaczyć na rzeczy lepszej jakości. W opracowaniu ładnych i praktycznych rozwiązań z pewnością pomoże przeglądnięcie czasopism wnętrzarskich, albo pomoc architekta lub dekoratora wnętrz. Przydatne są też inspiracje zaczerpnięte ze stron internetowych.

Nie kupuj najtańszych rzeczy

Urządzenie całego domu to bardzo duży wydatek, dlatego często pojawia się pokusa zakupu najtańszych rzeczy, które z czasem wymieni się na coś porządnego. Prowizoryczne rozwiązania niezbyt cieszą i są mało zadowalające, a jednak szkoda pieniędzy na zakup rzeczy lepszych, dlatego później właściciele przez długi czas mieszkają w warunkach tymczasowych. Tanie rozwiązania być może sprawdzą się w domu na wynajem, ale we własnym nie warto iść na kompromisy. Nie opłaca się oszczędzać na:

  • wszelkich materiałach wykończeniowych (jak armatura łazienkowa, panele), których wymiana będzie się wiązać z dużymi kosztami,
  • sprzętach AGD – warto wybrać sprzęty energooszczędne i spełniające wszystkie wymagania właścicieli,
  • meblach – dobre meble to spory wydatek, ale aby własny dom przez długie lata nie wymagał kolejnych nakładów finansowych, warto od razu kupić to, czego naprawdę chcemy.

Nie inwestuj dużych pieniędzy w krótkotrwałe mody

Najdroższe, bazowe i kluczowe elementy w domu powinny mieć na tyle uniwersalny styl, by mogły cieszyć przez długi czas. Intensywne kolory płytek, albo udziwnione aranżacje pomieszczeń zwykle szybko się nudzą, a z czasem przebywanie w takich wymyślnych wnętrzach staje się męczące. Modne i wyraziste elementy wystroju również są ważne, ale dobrze, jeśli będą łatwe w wymianie i niezbyt kosztowne. Dzięki temu znacznie częściej można będzie odświeżyć wystrój wnętrz, zmieniając tylko niektóre detale na bardziej modne.

Autor

  • Urodzony we Wrocławiu, zajmuje się prowadzeniem własnego biznesu. Poza pracą biegacz i kolekcjoner. Fan twórczości polskich literatów.

2 komentarze do “Jak nie urządzać domu?

  1. Najważniejsze, to nie kierować się chwilową modą, bo za jakiś czas mieszkanie będzie po prostu kiczowate. Lepiej mieć własny rozum i urządzić dom według nieprzemijających standardów.

  2. Lepiej nie kupować bubli i nie urządzać wszystkiego jak najniższym kosztem. Lepsze jest droższe, a trwalsze.

Możliwość komentowania została wyłączona.