Czy warto inwestować długoterminowo w srebro?

Ostatnio uwaga inwestorów zwróciła się w stronę srebra. Ze względu na jego niedocenianą cenę i szeroki zakres zastosowań przemysłowych, wielu uważa go za metal przyszłości, w który warto inwestować długoterminowo. Na czym polega specyfika inwestowania w srebro?

Wielu inwestorów zamiast na złocie skupia się obecnie na jego mniej popularnym (i tańszym) rodzeństwie – srebrze. W porównaniu do złota, jest on bardziej przystępny cenowo. Ale to nie jedyne powody, dla których zyskuje ona na popularności.

Szeroki zakres zastosowań

Inwestorzy zwracają się ku srebru jako towarowi, który nie tylko przechowuje wartość, ale ma realne zastosowania dla ludzkości. Do 60% objętości tego metalu szlachetnego jest używany w sektorze przemysłowym. Srebro posiada najlepszą przewodność elektryczną i cieplną spośród wszystkich znanych metali, co sprawia, że jest ono powszechnie stosowane w sektorze elektronicznym.

Inną użyteczną właściwością srebra jest jego zdolność do odbijania światła, co pozwala na jego zastosowanie w fotowoltalice. Podaje się, że w ostatniej dekadzie zapotrzebowanie na srebro w przemyśle fotowoltaicznym wzrosło o około 20%. Obecnie, wraz z naciskiem na produkcję przyjazną dla środowiska i odnawialność zasobów naturalnych, elektrownie słoneczne zyskują na znaczeniu, a wiele gospodarstw domowych instaluje na swoich dachach panele fotowoltaiczne.

Wreszcie, srebro jest wykorzystywane w przemyśle jubilerskim. Duże firmy jubilerskie donoszą nawet, że srebrna biżuteria jest bardziej popularna wśród klientów niż złota. Wielu klientów preferuje je nie tylko ze względu na niższą cenę, ale również dlatego, że uważają srebro za bardziej atrakcyjne wizualnie niż złoto.

Zmniejszanie się zapasów

W skorupie ziemskiej znajduje się mniej złota niż srebra (srebro jest około 16 razy bardziej rozpowszechnione w przyrodzie niż złoto). Jest to jeden z powodów, dla których złoto jest bardziej wartościowe. Cena srebra może jednak w przyszłości wzrosnąć, ponieważ rezerwy srebra są szybciej zużywane. W ciągu ostatnich czterech dekad ludzie zużyli 90% wydobytych zasobów srebra. Obecnie dostępnych jest około pięć razy mniej wydobytego srebra niż złota.

Jeśli ludzkość nie znajdzie odpowiedniej alternatywy dla tego metalu, jego cena prawdopodobnie wzrośnie z powodu kurczących się zasobów.

Większe fluktuacje

Srebro jest jednym z bardziej zmiennych towarów. Może to być zarówno zaletą, jak i wadą. Podczas gdy złoto wykazuje stały trend wzrostowy w długim okresie czasu, srebro charakteryzuje się większymi wahaniami. Wadą tego rozwiązania jest to, że srebro inwestora może w krótkim czasie gwałtownie stracić na wartości lub odwrotnie, może on zyskać kupując po niższej cenie i sprzedając po wyższej.

Na przykład ktoś, kto zainwestował w srebro w 2007 roku (czyli tuż przed kryzysem gospodarczym), odnotował większą aprecjację niż złoto. Cena złota wzrosła 3,1 razy, a srebra 3,6 razy.

Autor

  • Urodzony we Wrocławiu, zajmuje się prowadzeniem własnego biznesu. Poza pracą biegacz i kolekcjoner. Fan twórczości polskich literatów.

2 komentarze do “Czy warto inwestować długoterminowo w srebro?

  1. Inwestycje długoterminowe w srebro? Jak najbardziej! Sam tak inwestuję i stwierdzam, że bardzo się to opłaca.

  2. Nie od dzisiaj wiadomo, że inwestycje w kruszec są opłacalne. Szczególnie, gdy inflacja szaleje i pieniądz staje się coraz mniej warty.

Możliwość komentowania została wyłączona.